Uczniowie klasy III ,,a" na wykładzie z okazji 100-lecia 
Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza                
w Janowie Lubelskim.


Dnia 11 października 2017 r. w filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN  w Janowie Lubelskim zorganizowano spotkanie z okazji 100-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza zatytułowane „Od szkoły rosyjskiej do szkoły polskiej”, które poprowadził p. Andrzej Albiniak od lat badający historię Janowa Lubelskiego. Na to wyjątkowe spotkanie zaproszona została klasa III ,,a" wraz  z wychowawczynią p. Moniką Świątek, dwie klasy z Liceum Ogólnokształcącego  im. Bohaterów Porytowego Wzgórza wraz z p. dyrektor Wiesławą Dyjach, p. Barbara Rzeszutko, Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie  oraz p. Urszula Pachuta z teatru amatorskiego „Tradycja” działającego przy Oddziale Rejonowym Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Janowie Lubelskim.

Podczas spotkania przedstawiono młodzieży historię dotyczącą dziejów szkoły - początki szkolnictwa w naszym mieście oraz zmiany jakie dokonywały się na przestrzeni lat. Młodzież z dużym zainteresowaniem słuchała historii o pierwszych nauczycielach i uczniach ale również murach, ponieważ szkoła zmieniała nie tylko nazwę ale także mieściła się  w różnych budynkach na terenie Janowa Lubelskiego, zaś sam tytuł spotkania, nawiązywał do języka, jaki obowiązywał w szkole w tamtych czasach.

Spotkanie w postaci wykładu z pewnością dostarczyło naszym uczniom wielu ciekawych informacji na temat sytuacji jaka miała miejsce podczas wojny jak i po jej zakończeniu oraz jak zmieniała się w owym czasie struktura nauczania. Była to niewątpliwie bardzo ciekawa lekcja historii poza murami szkoły.

 

Monika Świątek - wychowawczyni klasy III ,,a"

foto: Izabela Starościc