Wycieczka do Warszawy

Dnia 29 września 2017 r. odbyła się jednodniowa wycieczka do Warszawy. W wyjeździe wzięli udział uczniowie klas: II b, II c, II d, II e, II f, III a, III b, III c, III d, III e oraz III f. Wyjazd został zorganizowany przez p. Monikę Świątek oraz p. Katarzynę Surtel, a opiekę sprawowali również – p. Zofia Bartoszek,  p. Krzysztof Skakuj oraz p. Daniel Wołoszyn.

Wycieczka była planowana jeszcze w kwietniu ubiegłego roku szkolnego, więc dzień wyjazdu był b. wyczekiwany, zwłaszcza że jej program przewidywał wiele atrakcji.

Wyjechaliśmy o czwartej nad ranem i po czterogodzinnej jeździe autokarem szczęśliwie dotarliśmy do stolicy. 

Pierwszym punktem naszej wycieczki było Centrum Nauki Kopernik. Wystawa stała składa się z kilkuset interaktywnych stanowisk umieszczonych w sześciu galeriach stałych. Galeria Świat w ruchu pokazuje zagadnienia związane z ruchem w pojęciu fizycznym, np. można tu wypróbować symulator trzęsienia ziemi albo zobaczyć instalację ukazującą portrety znanych osób zrobione z poruszających się pęcherzyków powietrza. Galeria Człowiek i środowisko skupia się na człowieku oraz wszystkim, co go otacza i wokół niego funkcjonuje. Galeria Korzenie cywilizacji pokazuje historię cywilizacji ludzkiej i jej najważniejsze wynalazki np.: radio, Internet czy film. Galeria Strefa światła poprzez kryminalną historię w stylu noir pokazuje zagadnienia związane ze światłem w pojęciu fizycznym. Przy wejściu głównym znajduje się interaktywny RoboTheSpian, który używa cytatów ze znanych polskich i zagranicznych filmów, np.: „Miś”, „Rejs”, „Gwiezdne wojny” czy „Szklana pułapka”.

Następnie grupa przeszła do budynku obok. To obiekt -Niebo Kopernika, czyli planetarium, w którym odbywają się pokazy gwiezdnego nieba i filmów, a sercem obiektu jest gwiazdowy projektor Megastar. Wyświetla on niemal 16 milionów gwiazd i jest jednym z najnowocześniejszych rzutników tego typu na świecie. Pokaz rozpoczął się od oglądania gwiaździstego nieba, gdzie prowadzący opowiadał, jak dawniej podróżnicy i żeglarze dawali sobie radę bez elektroniki i jak określali swoje położenie oraz wytyczali kierunki świata obserwując tylko gwiazdy. Wskazywał, jak na rozgwieżdżonym niebie znajdować punkty orientacyjne, jakie są tajniki nawigacji po morzu oraz jak rozpoznawać gwiazdy jesiennego nieba. Na zakończenie młodzież wraz z opiekunami obejrzała film „Powrót na Księżyc”, który pozwolił dokładniej przyjrzeć się  Księżycowi oraz startującym w konkursie Google Lunar X-prizedrużynom i wziąć udział w ich kosmicznych zmaganiach (zwycięzcą konkursu zostanie drużyna, która wykorzystując prywatne fundusze, jako pierwsza umieści na powierzchni Księżyca łazik i zaprezentuje zrobione przez niego zdjęcia).

 

Po wrażeniach naukowych przyszedł czas na spotkanie z historią naszej stolicy. Autokarem przejechaliśmy pod historyczne Muzeum Powstania Warszawskiego, które mieści się w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich w Warszawie przy ul. Grzybowskiej 79. Zostało ono otwarte 31 lipca 2004, w przeddzień 60. rocznicy wybuchu walk o miasto.Muzeum jest wyrazem hołdu Warszawiaków dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę, pokazując równocześnie następnym pokoleniom Polaków sens tamtych wydarzeń.

 Ekspozycja przedstawia walkę i codzienność uczestników Powstania Warszawskiego na tle okupacji, poprzez ukazanie złożonej sytuacji międzynarodowej, aż po powojenny reżim komunistyczny i losy Powstańców w PRL. Muzeum wykorzystuje nowoczesne techniki audiowizualne - za pomocą obrazów i dźwięków przedstawia historię dni poprzedzających wybuch Powstania, kolejne jego fazy, a także wyjście Powstańców z Warszawy i ich dalsze losy.Aranżacja wnętrz i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżają powstańczą rzeczywistość. Wiele elementów ukazuje historię powstania poprzez pryzmat przeżyć i losów jego uczestników. Wytyczona trasa przedstawia chronologię wydarzeń i prowadzi przez poszczególne sale tematyczne. Zwiedzający poruszają się w scenerii stolicy z lat 40-tych XX wieku, chodząc po granitowym bruku.Ekspozycja jest zlokalizowana na trzech kondygnacjach (parter, antresola i piętro) i zajmuje powierzchnię ponad 3000 m2, gdzie znajduje się około 1000 eksponatów: (m.in. broń, dokumenty, listy, przedmioty osobiste) oraz 1500 fotografii i ponad 200 informacji biograficznych i historycznych, a także mapy, tablice oraz filmy z 1944 roku.

Zwiedzanie zaczęliśmy od parteru, gdzie znajduje się wystawa poświęcona II wojnie światowej od września 1939 do zakończenia akcji „Burza”, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji w Warszawie, tj. przygotowań do powstania oraz przykładów prześladowań ludności Warszawy przez Niemców. Następnie wjechaliśmy windą przez Salę pod Liberatorem na antresolę, gdzie przedstawiono losy powstania w sierpniu 1944 oraz życie w powstańczej Warszawie. Dalej trasa zwiedzania sprowadziła nas schodami w dół, na piętro, gdzie przedstawiono sytuację w Warszawie do dnia kapitulacji powstania (zniszczenie miasta, exodus ludności cywilnej, warunki życia Powstańców w niemieckich obozach jenieckich, a także sytuację międzynarodową).W podziemiach Sali pod Liberatorem przeszliśmy w ciemnościach przez udostępniony w tej części ekspozycji krótki odcinek kanału, który jest repliką murowanego kanału przełazowego, bardzo często wykorzystywanego przez Powstańców. Kanały przełazowe tego typu miały jajowy przekrój o wysokości 110 i szerokości 60 cm, a można się było nimi przemieszczać tylko w pozycji pochylonej i przy zgiętych kolanach.

Zwiedzanie ekspozycji wewnątrz budynku zakończył seans filmu „Miasto ruin” w specjalnie przygotowanej sali kinowej. To około osiem minut symulacji lotu „Liberatora” nad zniszczoną i wyludnioną Warszawą z 1945 roku, który przedstawia skalę zniszczeń stolicy po II wojnie światowej.Tuż przed opuszczeniem budynku Muzeum - chętni mogli wjechać windą na szczyt wieży muzealnej,z której rozciąga się widok na Warszawę oraz Park Wolności z Murem Pamięci, na którym wyrytych jest  ponad 10 000 nazwisk poległych Powstańców, a w centralnej części Muru zawieszony jest ważący 230 kg dzwon „Monter”, poświęcony gen. bryg. Antoniemu Chruścielowi.

Na uwagę zasługuje fakt, że Sercem Muzeum jest stalowy Monument, przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku, na którego ścianach wyryte jest kalendarium Powstania oraz znajdują się ślady po pociskach, a dobiegające z niego brzmienie bijącego serca symbolizuje życie Warszawy w 1944 roku.

Ostatnim punktem wycieczki był szybki posiłek oraz zakupy warszawskich pamiątek w Centrum Handlowym ,,Złote Tarasy”.

Szczęśliwi  i zmęczeni – wyruszyliśmy w drogę powrotną około godz. 19.00, by do Janowa Lubelskiego przybyć w późnych godzinach nocnych. Wyjazd dostarczył niezapomnianych wrażeń, które mam nadzieję na długo zapadną w naszej pamięci.

Serdeczne podziękowania składamy nauczycielom sprawującym opiekę nad naszą młodzieżą – p. Zofii Bartoszek, p. Krzysztofowi Skakujowi oraz p. Danielowi Wołoszynowi.

   fotogaleria

Katarzyna Surtel – wychowawczyni klasy II ,,f”